HP headhunter Microsofts Windows-chef

Manden der stod bag lanceringen af Windows 7, Bill Veghte, skal nu stå i spidsen for HPs software og solutions-forretning.

Efter en 20 år lang karriere hos Microsoft skal amerikaneren Bill Veghte nu stå i spidsen for HPs forretningsområder software og solutions - it management, information management, business intelligence og communications & media.

Veghte har hidtil som senior vice president haft ansvaret for Microsofts Windows-forretning og et budget på 15 milliarder dollars. Det job forlod han i januar, hvor han annoncerede, at han var på vej mod et job, hvor han kunne arbejde »end-to-end«.

Hos HP får han titel af executive vice president og bliver chef for et område, der rent økonomisk kun fylder knap en fjerdedel af det job han forlod i Microsoft

Veghte nye chef bliver lederen af HPs enterprise business, Ann Livermore.

»Væksten i vores software- og løsningsforretning er afgørende for HP, og Bills bred erfaring med salg, marketing og udvikling skal drive forretningen fremad og styrke vores strategiske partnerskaber,« udtaler Ann Livermore i en pressemeddelelse

Bill Veghte starter i sit nye job 17. maj.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere