Talk Active: Vi havde ikke styr på licenserne

Hostingfirma erkender brud på licensregler, men afviser at have betalt en særlig stor bøde.

Den lollandske hostingforhandler Talk Active erkender at have overtrådt Microsofts licensregler, men undskylder sig med manglende overblik over reglerne.

CRN kunne i går fortælle, at Talk Active har indgået forlig med Microsoft fordi firmaet uretmæssigt har anvendt Microsofts serversoftware. Desuden har Talk Active også overtrådt licensreglerne for Office-pakken.

Men direktør i Talk Active, Lars Nielsen, siger til CRN, at overtrædelserne først og fremmest skyldes manglende overblik over licensreglerne som i øvrigt er blevet ændret i ændret undervejs.

»Vi har ikke været opmærksom på, at Microsoft har skiftet licenspolitik, og det er selvfølgelig en fejl fra vores side, hvor vi ikke har været godt nok informeret« siger Lars Nielsen.

Han pointerer samtidig, at den uretmæssige brug af Office-pakken, som Microsoft har afsløret kun drejer sig om en enkelt softwarekopi, som en ansat har installeret af egen drift.

Talk Active-direktøren er heller ikke skræmt af den erstatning, som han i kraft af forliget skal betale til Microsoft.

»Erstatningen er baseret på forskellen mellem de licenser vi havde og dem vi manglende. så vi har kun betalt en mindre erstatning, som jeg vil betegne som et mindre beløb,« siger Lars Nielsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job