Intel lover Sandy Bridge-løsning

Chip-producenten forventer at starte udskiftning af defekte Cougar-chipsets til Sandy Bridge-processoren inden månedens udgang.

Artikel top billede

Intels nordiske kanalchef, Mike Creutzer, forventer, at chip-producenten senere i denne måned kan begynde at udskifte de problematiske chipsets til den nye processor Sandy Bridge.

»Vores fabrikker arbejder på at få et nyt chipset i produktion, og målet er, at det vil være klar i slutningen af denne måned,« siger Mike Creutzer, der gør meget ud af at understrege, at der ikke er problemer med selve processoren, men at der ved ekstreme belastninger kan udvikle sig fejl i det tilhørende Cougar-chipset.

Creutzer vil ikke gætte på, om det defekte chipset vil betyde forsinkelser for de pc-producenter, som har planlagt at bruge Sandy Bridge i nye produkter. Men han understreger, at Intel arbejder tæt sammen med producenter, distributører og forhandlere fra sag til sag for at løse eventuelle problemer.

»De fleste producenter har forberedt designs og produkter, som benytter Sandy Bridge, men det er ikke mange produkter, der er kommet på markedet endnu,« siger Mike Creutzer.

Siden lanceringen af Sandy Bridge i begyndelsen af januar, har Intel sendt omkring otte millioner af de problematiske chipsets på markedet, hvoraf kun en mindre del er solgt til forhandlere og slutbrugere.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job