Max tre leverandører må sælge pc'er til staten

Statslige pc-indkøb for 1,6 milliarder kroner skal begrænses til højest tre leverandører, har Finansministeriet besluttet. En udbudsrunde er startet.

Den 3. august er fristen for at lægge billet ind på en nye rammeaftale, som Finansministeriet og SKI i fællesskab er ved at udarbejde. Aftalen skal begrænse antallet af pc-leverandører til Staten til tre. Den kommer til at løbe over fire år og ventes i den periode at berøre pc-indkøb til en samlet værdi af omkring 1,6 milliarder kroner.

Udbuddet vedrører standard desktop og bærbare computere, såvel som tilbehør til disse og tilknyttede serviceydelser.

Der vil blive indgået rammekontrakt med tre leverandører og kontrakten vil være forpligtende for hele Staten.

Ifølge en pressemeddelelse vil SKI's ikke-statslige kunder - dvs. regioner, kommuner, og halvoffentlige virksomheder mv. - også få mulighed for at koble sig på den kommende nye pc-aftale.

SKI's eksisterende rammekontrakt på computere fortsætter foreløbig frem til 31.12 2007.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere