Lenovo åbner desktopfabrikker i Europa

Lenovo insourcer produktion af desktop pc´er fra underleverandører.

Den kinesiske pc-producent vil nu åbne en ny fabrik i Europa. I modsætning til tidligere, hvor man har ladet underleverandører stå for produktionen, vil man nu selv have større kontrol over sagerne. Det skriver elektroniknyhedsbrevet EE Times, der citerer en unavngiven tysk talsmand for Lenovo.

Den nye fabrik skal producere stationære computere og skal afløse den nuværende fabrik i Ungarn. Det er endnu ikke afgjort, hvor den nye fabrik skal være, men både Ungarn, Polen og Irland er i følge Lenovo mulige lande. Samtidig er man ved at etablere yderligere fabrikker i Indien og Mexico. Bærbare computere skal dog fortsat produceres i Kina.

Skridtet til større egenproduktion er et led i en global strategi, hvor startskuddet sandsynligvis vil lyde i løbet af foråret 2008.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere