Nedbrud tvinger SKATs it-systemer i knæ

Et stort it-nedbrud har tvunget Skat til at lukke ned for stort set alle sine it-systemer. Både skattecentre og TastSelv-tjenesten på nettet er ramt.

Stort set alle it-systemer hos Skat er i øjeblikket lukket ned efter et omfattende nedbrud. It-problemer har både ramt skattecentrene, motorekspeditionerne og TastSelv-tjenesten på nettet. Skat er heller ikke i stand til at håndtere telefoniske henvendelser.

Ifølge Skats leverandør CSC er der foretaget en såkaldt kontrolleret nedlukning af systemet.

»Vi bliver desværre nødt til at bede alle borgere, som ville have været i kontakt med Skat i dag om at væbne sig med tålmodighed. Vi beklager dybt og er i løbende kontakt med CSC, som arbejder på højtryk for at løse problemet,« siger told- og skattedirektør Ole Kjær.

Skat kan endnu ikke oplyse nærmere om årsagen til de tekniske problemer, men ifølge Ole Kjær er der risiko for, at allerede indtastede data i systemet kan gå tabt. Derfor har man valgt at lukke ned med øjeblikkelig virkning.

»Vi har ikke før befundet os i sådan en situation, og det er klart, at det på ingen måde er holdbart. Det vigtigste for os lige nu er, at vores leverandører sikrer, at vi ikke mister data, og at vi hurtigst muligt kommer op at køre igen,« siger Ole Kjær.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S