Dobbelt-trussel mod broker-branchen

HPs erklærede krig mod brokerbranchen samt en ny, hårdhændet indsats fra skattevæsenet vil kunne true en række af de danske brokerselskaber på livet. Krisen er godt i gang med at tvinge brokerne til noget, de aldrig har prøvet før: Samarbejde.

Når en række af de store brokere mødes i denne måned for at drøfte etableringen af en samarbejds- og interesseorganisation vil det være et nærmest historisk skridt.
I årenes løb har der været flere tilløb til at stable en broker-forening på benene, men personlige konflikter brokerne imellem har altid været i vejen.
»Nu er de truet fra to sider og en række af dem risikerer at miste livet. En fælles organisation kan være deres eneste redning,« siger en iagttager med tæt kendskab til brokerbranchen.
Den dobbelte trussel kommer dels fra skattevæsenet, som med en ny lov vil kunne straffe de øvrige led i en handelskæde hvis blot et af dem viser sig at være involveret i momskarruseller, dels fra HP, som med en benhård tolkning af EU's mærkevaredirektiv går efter at stoppe al parallelimport af udstyr, som oprindeligt er sendt på markedet i et land, der ligger udenfor den europæiske EØS-zone.

HP Danmark har officielt udtalt, at selskabet ikke har intentioner om at gribe ind overfor den lovlige parallel-import, som foregår indenfor EØS-grænserne, men den udtalelse kan brokerne ikke bruge til så meget.

Da varerne kan cirkulere mange gange på det grå marked før de havner hos en dansk broker kan denne ikke vide sig helt sikker på, om oprindelsen ligger indenfor eller udenfor EØS, men det kan HP med selskabets nye tracking-system. Derfor må enhver broker, som handler med HP-udstyr, i princippet indstille sig på at skulle operere med en permanent risiko for at få varer beslaglagt og i værste fald skulle slås med HPs hærskare af advokater i en opslidende retssag.

Læs hele historien i CRN nr.1 der udkommer i dag.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland