Prosa åbner for at skære i tryghedsaftale

Ny lyder positive toner i den bitre CSC-Prosa-konflikt. Forhandlinger igen onsdag.

Artikel top billede

Efter et møde fredag har CSC og fagforeningen Prosa aftalt nye forhandlinger onsdag.

CSC har krævet, at 600 ansatte på Prosa-overenskomst siger farvel til en del af deres attraktive tryghedsaftale, som giver op mod 20 måneders opsigelse. Prosa er gået med til at skære i lønnen, men har afvist store forringelser i tryghedsaftalen. Prosa fremlagde fredag et forslag til en revideret tryghedspakke, skriver CSC i en email til CRNs søstermedie ComON.

"PROSA's og de øvrige foreningers udkast til en ny tryghedsaftale indeholder nogle positive elementer i forhold til de hidtidige aftaler," skriver Lene Christensen i en erklæring til flere journalister.

Fagforeningerne skal dog skære mere i tryghedsaftalen, siger hun.

"Vedrørende de meget betydelige krav på fratrædelsesgodtgørelse er foreningernes oplæg imidlertid desværre ikke i nærheden af at nærme sig markedsniveau. Det er afgørende at parterne på dette punkt kan nå frem til en aftale, som er på markedsniveau, og som passer til den danske flexicuritymodel, hvis vi skal sikre CSC’s konkurrenceevne. Vi håber fortsat, at vi kan finde en løsning i fællesskab, og det kommende møde i næste uge må vise, om det peger i den rigtige retning," siger Lene Christensen.

ComON forsøgte fredag at få en kommentar fra Prosas næstformand, Hanne Lykke Jespersen. Hun afviste dog at kommentere Lene Christensens udmelding på daværende tidspunkt og er ikke vendt tilbage. Det er ligeledes ikke lykkedes at få en kommentar fra Prosa-formand Niels Bertelsen.

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job