Nethandel vil væk fra Post Danmark

Forhandlere er utilfredse med Post Danmark, der siger stop for hjemmelevering af fladskærme og andre pakker over 20 kilo.

Nye Post Danmark-regler sætter fra nytår stop for onlineforhandlere, der vil sende pakker over 20 kilo. Fremover skal privatkunder, der vil købe en fladskærm eller andre varer, der vejer mere, selv sørge for at hente sin pakke på en pakkecentral.

De nye regler skaber problemer for forhandler, der bruger Post Danmark til de tunge varer.

Hos Computersalg vurderer administrerende direktør Kim Rand, at mange af de farvelaserprintere og langt de fleste fladskærme over 27", som han sender afsted, vejer mere end 20 kilo inklusive emballage.
Han overvejer nu at bruge andre pakkeselskaber end Post Danmark til at sende varerne.

»Det er skidt for kunderne. Hele ideen med at bestille sine varer på nettet forsvinder, når man skal køre langt for at hente sin pakke,« siger Kim Rand.

Hidtil har Post Danmark set gennem fingre med lovkravet, og bragt de tunge pakker ud. Men efter en regn af røde smileys fra Arbejdstilsynet, nægter Post Danmark fra 1. januar at levere de tunge pakker til private adresser. I stedet vil pakkerne blive sendt direkte til et af udleveringsstederne.

»Der er kommet mere opmærksomhed på arbejdsmiljøloven. Specielt på transportområdet, er der fokus på tunge løft, så vi var i en situation, hvor vi enten skulle afslå tunge pakker helt, eller dirigere dem til udleveringssteder,« siger Post Danmarks salgs- og marketingchef for pakkeområdet, Kurt Madsen.

Post Danmark håndterer hvert år 280.000 pakker over 20 kilo. Langt de fleste pakker bliver sendt til erhvervskunder, der stadig vil få leveret til deres adresse, og Kurt Madsen vurderer, at højst hver tiende pakke har en privat kunde som modtager. Her vil man ikke tilbyde at levere til kantstenen.

»Det kan ikke lade sig gøre i praksis at aftale et leveringstidspunkt med modtageren,« siger Kurt Madsen.

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura