Digitalkameraer giver Canon fremgang

Canons japanske hovedselskab, Canon Inc., har netop offentliggjort regnskabet for tredje kvartal, og det viser en fremgang på 53,4 procent i nettoindkomst i forhold til samme periode sidste år. Fremgangen skyldes blandt andet øget salg af digitale kameraer.

Ifølge Toshizo Tanaka, der er senior managing director and group executive for Finance and Accounting Headquarters, skyldes det positive resultat dels et øget salg af laserprintere og altså digitalkameraer, dels er det et resultat af tidligere indførte omkostningsbesparelser.

Koncernens samlede nettoomsætning var i perioden på 693,9 milliarder yen (svarende til 42,3 milliarder danske kroner) - en stigning på 2 procent i forhold til samme periode sidste år.

Markedet for digitale stillbilledkameraer fortsatte den kraftige vækst, det har været inde i gennem de seneste par år, hvilket førte til en omsætningsfremgang på 32,8 procent til 115,9 milliarder yen (7,14 milliarder kroner) for Canons samlede salg af kameraer. I dette segment voksede Canons primære driftsresultat med 89,9 procent.

Introduktionen af nye farveblækprintere var medvirkende til at øge omsætningen inden for computer periferiudstyr med 4,7 procent, og i segmentet for business machines, som blandt andet omfatter kopimaskiner, laserprintere, blækprintere, fax og regnemaskiner, steg det primære driftsresultat med 25,5 procent.

»Vi imødeser et fjerde kvartal med stadigt voksende salg og en indtjening, som primært drives i vejret ved salg af digitalkameraer, laserprintere og produktionsudstyr til store LCD-skærme, hvor Canon indtager en dominerende markedsposition,« lover Toshizo Tanaka.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S