Pirater generer hackere

Selv udviklerne af de frygtede botnet-programmer er ramt af piratkopiering. De forsøger nu at hente hjælp hos deres ærkefjender - antivirus-firmaerne.

Det er svært at finde en ærlig tyv - og måske endnu sværere at finde en ærlig it-kriminel. Ihvertfald har Symantec fundet et underholdende eksempel på, at selv udviklere af botnet-programmer har problemer med piratkopiering.

Botnet-programmer bruges til at kapre og fjernstyre store netværk af malware-inficerede computere. De sælges gennem forskellige undergrundsfora på nettet - og med i pakken følger »licensbetingelser«, som det kendes fra store kommercielle softwarepakker.

Symantecs teknikere har kigget nærmere på licensvilkårene i en typisk botnet-softwarepakke. Her understreges det, at køberen hverken må fremstille kopier eller skaffe sig adgang til programmets binære kode.

Nu kan det være svært at se, hvordan en kriminel bande, der fremstiller denne type programmer, skulle være i stand til at sagsøge en af sine »kunder« for piratkopiering. Men de it-kriminelle har allerede forberedt sig på denne situation.

For licensaftalen indeholder følgende trussel:

»Klienten mister enhver form for teknisk support, hvis aftalen bliver overtrådt. Ydermere vil den binære kode til din bot omgående blive sendt til antivirus-firmaerne«.

Truslen er ikke til at tage fejl af. Hvis bot-koden bliver tilføjet til antivirus-programmernes signatur-databaser, så falder programmets værdi med det samme. Så det ser ud til, at de it-kriminelle har brug for deres ærkefjender - antivirus-firmaerne - for at forhindre, at deres »produkter« bliver piratkopieret.

Så næste gang din pc bliver inficeret, kan du måske risikere at se følgende besked på skærmen: »This virus is not genuine. Please contact your antivirus vendor«.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S