Jacob Masters QXL.dk efter otte år

Direktør Jacob Masters var med til at gøre QXL til en sund forretning. Nu har han forladt skuden.

For lidt over en måned siden fik de ansatte i QXL.dk nye ejere, da moderselskabet blev solgt til sydafrikanske Naspers for 10 milliarder kroner. Nu skal de ansatte også vænne sig til en ny chef.

QXLs administrerende direktør gennem otte år, Jacob Masters, har nemlig haft sin sidste arbejdsdag.

Masters var med til at løfte den underskudsgivende krammerforretning til en netportal med bred appel og sund indtjening. Han afløses af Peter Arbs, der senest har været direktør for Fair Forsikring, markedschef hos TDC og koncernmarketingchef hos Topdanmark.

Hvad bliver dine første opgaver?

»I første omgang skal jeg lige lære organisationen at kende. Jeg kommer jo fra en lidt anden branche, så jeg har helt sikkert meget at lære. Så indtil videre vil jeg suge til mig og holde mine gode idéer for mig selv,« siger Peter Arbs hemmelighedsfuldt.

Grundlæggende håber han dog, at han kan være med til at fortsætte portalens vækst, og at QXL på længere sigt bliver stedet, hvor danskerne altid tjekker priser, inden de foretager deres køb.

Den nu afgåede direktør glæder sig over, at han efterfølges af en erfaren herre på posten. Og han afviser, at afskeden er sket under dramatiske forhold.

»Der er ikke noget mystisk i, at vi skilles nu. Det passer både mig og QXL fint. Men det har været rigtig spændende at stå i spidsen for QXL og blive solgt for et astronomisk beløb, så det bliver svært at finde noget, der er lige så spændende,« siger Jacob Masters.

Han ved dog heller ikke, hvad fremtiden skal byde på. I første omgang står den på en længere ferie med familien.

QXL.dk har 500.000 registrerede medlemmer, der hver uge sætter 1.400.000 varer til salg.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg