Aldi fortsætter aggressivt pc-salg

(2002-11-19) Det tyske discount-supermarked Aldi, der har etableret sig som en spiller på det danske pc-marked, fortsætter med nyt aggressivt pc-tilbud. Kæden har computere på tilbud to gange om året. I april kunne Aldi angiveligt sælge hele partiet på 7000 pc'er i løbet af en formiddag.

Sidste år blev der solgt 145.000 pc'er i Danmark - og hvis Aldi kan sælge 7000 pc'er to gange om året, så giver det en markedsandel på 10 procent.

I denne uge har Aldi igen et konkurrencedygtigt tilbud til de danske pc-købere, og det er ikke usandsynligt, at discountkæden vil kunne gentage sin succes fra foråret.

Fra på onsdag sælger Aldi en toptunet Medion-pc med 2,66 GHz Pentium 4-processor, 256 MB DDR-hukommelse, DVD-ROM og CD-brænder, 120 GB harddisk og GeForce 4 128 MB-grafikkort for 9999 kr.

I modsætning til andre discountforretninger har det tyske supermarked ikke sparet på software eller ekstraudstyr. Med i pakken er bl.a. Windows XP, Microsoft Suite 2002, TV-tuner, modem og Ethernet-kort. Pc'en har tre FireWire- og fem USB 2.0-porte.

Kæden sælger multimedie-maskinerne som standard under den magiske grænse på 10.000 kr. Det kan lade sig gøre, fordi Aldi har en aftale med den tyske pc-leverandør Medion på europæisk plan.

Trods prisen klarer Aldis pc'er sig overraskende godt i tests. Flere danske og tyske pc-magasiner har kigget nærmere på Aldi-pc'erne og konkluderer, at maskinerne sagtens kan måle sig med computere i en langt højere prisklasse.

I en undersøgelse som analysefirmaet IDC foretog i 2000 var det kun en ud af 1024 danske pc-ejere, som havde planer om at købe en pc i et supermarked. Men det var, inden Aldi gjorde sit indtog med slagtilbud på det danske pc-marked.

Senioranalytiker Anders Elbak fra IDC er skeptisk overfor salgstallet på 7000 pc'er.

»Jeg synes selv det virker ret højt, da det svarer til, at der skulle sælges op mod 50 pc'er pr. Aldi-butik. Jeg stiller mig stadig ganske kritisk over for Aldi's success på markedet, men det er klart, at lignende slag-tilbud sælger,« siger han.

Han peger på at Medion - som producerer Aldi-pc'en - netop har etableret et salgskontor i Danmark samt indgået et samarbejde med distributøren Tech Data, så fremover vil produkterne blive distribueret bredere. Aldi vil således få større konkurrence fra de etablerede forhandlere.

»Der er ikke tvivl om, at man får meget pc for pengene, men stadig er det kun selve pc'en - der er ingen former for service eller lignende i butikken. Forhandlerens anbefalinger har stor betydning for valg af pc, så når der ikke er en eneste i butikken, der kan svare på et spørgsmål, vil mange blive urolige. Desuden er der i denne omgang tale om en forholdsvis dyr pc. Hvis man er villig til at gå bare en lille smule på kompromis med specifikationerne, kan man let spare 3000-4000 kroner,« mener Anders Elbak.

I Aldis danske hovedkvarter vil man ikke ud med konkrete tal for, hvor mange pc'er der bliver leveret til butikkerne på onsdag - og Aldi vil heller ikke bekræfte, at discountkæden solgte 7000 pc'er en onsdag formiddag i april. Tallet har været nævnt i flere medier, men bekræftes altså ikke af Aldi-kæden.

Richard Ebbesen, indkøbschef hos Aldi Vest, fortæller dog, at antallet af Medion-pc'er, som Aldi har købt denne gang, er større end sidst. Han er ikke bekymret over, at Medion er begyndt at etablere andre salgskanaler i Danmark.

»Det glæder os meget, at Medion nu har mulighed for yde en bedre service til vores danske kunder. Jeg tror faktisk at Medion er den mest solgte computer i Danmark lige nu,« siger Richard Ebbesen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere