Ny voice-distribution skal styrke 3Com

3Com vil have sat mere skub i sine produkter til voice-markedet. Derfor forberedes nu en aftale med en ny - endnu unavngiven - distributør, som skal opbygge et net af 50 nordiske forhandlere med speciale i PBX-produkter. Herhjemme satses på fem til ti forhandlere.

Voice-produkterne kom ind i 3Coms regi, da leverandøren i 1998 opkøbte en PBX-producent, og i dag har 3Com PBX'er, der også omfatter SMB-markedet, for eksempel MPX100, hvortil der kan tilsluttes op til 150 linjer.

Hidtil er PBX-produkterne blevet solgt gennem traditionelle data-forhandlere, men ifølge Henrik Bergreen, som er marketingchef for 3Com i Norden er det sjældent disse forhandlere, kunderne henvender sig først til, når de skal have nyt telefonsystem. Det håber 3Com forandrer sig, når der engageres forhandlere, som i forvejen har speciale i PBX-systemer.

»Det er nemmere at lære voice-resellere noget om data-teknik end at lære IT-forhandlere at sælge PBX,« slår Henrik Bergreen fast.

»Vi går efter 10 procent af de cirka 500 PBX-resellers i Norden. For dem vil vi etablere særlige tekniske kurser og salgstræning gennem distributøren,« siger han.

Forhandlerne skal certificeres for at sælge 3Com-løsningerne. Det foregår enten i Stockholm eller ved at 3Coms egne folk kommer til forhandlerne. Certificeringen er gratis, oplyser Henrik Bergreen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere