Topnordic chef i front for Columbus IT

Storinvestor Ib Kunøe, der ejer både Topnordic og det meste af Columbus IT, har hentet direktør Claus Hougesen ind i bestyrelsen hos Columbus IT.

Consolidated Holdings er med de to selskaber Topnordic og Columbus IT Partner godt på vej til at positionere sig i den danske IT-kanal.

På et pressemøde hos Navisionhuset Columbus IT Partner idag, fremlagde manden bag Consolidated Holdings direktør Ib Kunøe nærmere oplysning om sammensætningen af den fremtidige bestyrelse bag Columbus IT Partner.

Ib Kunøe selv, der har overtaget 76 procent af stemmerne i selskabet, vil afløse nuværende bestyrelsesformand Niels Heering på næste generalforsamling.

Med sig ind i bestyrelsen tager Ib Kunøe direktør Claus Hougesen fra Topnordic.
"Claus Hougesen har været med til at forbedre Topnordics position fra at være den 3. eller 4. største forhandler til den absolut største IT-forhandler i Danmark. Topnordic er med en omsætning på 1,8 milliard kroner idag dobbelt så stor som nummer to på listen," sagde Kunøe.

Han pointerede samtidig, at Claus Hougesen med sin baggrund fra IBM, og en MBA i ryggen har gode kompetencer, som kan være nyttige at trække på.

Om hans egen rolle oplyste han, at han gerne vil tættere på virksomheden, for derigennem at kunne medvirke til at "komme ud over stepperne."
"Jeg er hovedaktionær og det er derfor på godt og på ondt, at jeg er tættere på som bestyrelsesformand. Jeg bliver dog ikke arbejdende bestyrelsesformand, selvom jeg får et lille kontor her hos Columbus IT," sagde Kunøe til pressen.

Ib Kunøe er kendt for sin evne til at spotte gode investeringer og har blandt andet har tjent gode penge på Telmore, tøjfirmaet Sand og som grundlægger af Mercuri Urval i Danmark.
Han har netop sluppet tøjlerne som overordnet leder hos ehandelsfirmaet Gatetrade, som han købte i sommer på randen af en likvidation, idet selskabet efter hans oplysning nu kører med pænt overskud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere