Tele & Data vinder over mobilforhandlere

Dårlige mobilforhandlere får IP-teleselskabet V2Tel til at vælge forhandlerkæde som forhandler af hosted IP-telefoni.

Tele & Data med 27 butikker overalt i landet skal fremover sælge IP-telefoni fra V2Tel. Hermed stiger antallet af V2Tel-forhandlere til i alt 80 i hele landet.

Valget af den frivillige kæde sker i følge V2Tels salgsdirektør, Mikkel Vibits på grund af manglende kompetence hos mobilforhandlerne.

»Vi har tidligere haft mobilbutikker som forhandlere af vores produkter, men ekspertisen har desværre ikke altid været god nok, fordi medarbejderne ganske enkelt ikke har vidst nok om IP-telefoni. Derfor er vi nu gået væk fra mobilbutikkerne,« siger Mikkel Vibits.

Han regner med, at de kommende forhandlere formentlig er datahuse eller forhandlere af fastnettelefoni til erhvervslivet med et ønske om også at kunne tilbyde IP-telefoni til mindre og mellemstore virksomheder.

»Vi har store vækstambitioner, og derfor er der ingen tvivl om, at vi skal øge antallet af forhandlere yderligere, hvis vi vil nå vores mål. Samtidig er der enkelte regioner som eksempelvis Fyn, som vi langt fra dækker godt nok i dag,« vurderer Mikkel Vibits.

Hos Tele & Data med hovedkontor i Kolding fokuserer man både på mulighederne i ip-telefonien og på kundens besparelser.

»Der er et enormt potentiale i IP-telefoni til erhvervslivet. Teknologien giver mange nye funktioner til medarbejderne, ligesom der er store besparelser at hente i forhold til traditionel fastnettelefoni,« siger administrerende direktør Frands Sharpe fra Tele & Data.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S