CeBIT 2005: SPAMfighter vil være konge af Tyskland

En stor satsning på det tyske marked har fået spamfilter-udvikleren, SPAMfighter, til at udstille på årets CeBIT-messe. Her håber man at tiltrække flere tyske forhandlere. Dette skal ske ved lanceringen af en række nye produkter.

Målet er soleklart for Spamfighter når de, som en af 26 danske udstillere, deltager på årets CeBIT messe. Man vil erobre tyske forhandlere. Indtil videre er det lykkedes for SPAMfighter at få 50 forhandlere i Danmark, og nu skal succesen følges op i Tyskland med hjælp fra den store IT-messe.

»Det vi arbejder på nu, er at finde forhandlere i Danmark og i Tyskland til vores serverløsninger. Vi har en bred produktportefølje, og derfor vil vi gerne have flere forhandlere,« siger Martin Thorborg, medejer og medstifter af SPAMfighter.

SPAMfighter drager til CeBIT, fordi der allerede har været en del forespørgsler fra Tyskland.

»Det at mødes face to face er vigtigt i Tyskland. Så i stedet for at rejse til Tyskland 17 gange, så kan vi tage derned en uge og tage en 7-8 møder og så håbe på, at der dukker et par andre seriøse emner op,« siger Martin Thorborg.

For at tiltrække nye forhandlere, har man flere nyheder med til CeBIT. Man præsenterer blandt andet en ISP version af programmet. Forhandlerne kan nu videresælge spamløsningen uden at skulle installere noget som helst. De køber sig i stedet ind i SPAMfighters serverpakke, med dertilhørende software

»De får det hele med eget logo og det hele. I princippet kan enhver blive hosted spamfiltre-videresælgere. Det forventer vi os en hel del af,« lyder det fra Martin Thorborg.

Ved messen i Hannover lancerer SPAMfighter også en hardbox-udgave af deres Outlook og Outlook Express version på tysk. Derudover har man allerede hyret tysk personale, samt oversat alt materiale til tysk.

»Vi anser Tyskland som det vigtigste marked. Danmark er også væsentligt, men vi vil hellere være konge af Tyskland,« siger Martin Thorborg.

SPAMfighter har indtil videre 30.000 brugere i Tyskland.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S