CeBIT 2005: SPAMfighter vil være konge af Tyskland

En stor satsning på det tyske marked har fået spamfilter-udvikleren, SPAMfighter, til at udstille på årets CeBIT-messe. Her håber man at tiltrække flere tyske forhandlere. Dette skal ske ved lanceringen af en række nye produkter.

Målet er soleklart for Spamfighter når de, som en af 26 danske udstillere, deltager på årets CeBIT messe. Man vil erobre tyske forhandlere. Indtil videre er det lykkedes for SPAMfighter at få 50 forhandlere i Danmark, og nu skal succesen følges op i Tyskland med hjælp fra den store IT-messe.

»Det vi arbejder på nu, er at finde forhandlere i Danmark og i Tyskland til vores serverløsninger. Vi har en bred produktportefølje, og derfor vil vi gerne have flere forhandlere,« siger Martin Thorborg, medejer og medstifter af SPAMfighter.

SPAMfighter drager til CeBIT, fordi der allerede har været en del forespørgsler fra Tyskland.

»Det at mødes face to face er vigtigt i Tyskland. Så i stedet for at rejse til Tyskland 17 gange, så kan vi tage derned en uge og tage en 7-8 møder og så håbe på, at der dukker et par andre seriøse emner op,« siger Martin Thorborg.

For at tiltrække nye forhandlere, har man flere nyheder med til CeBIT. Man præsenterer blandt andet en ISP version af programmet. Forhandlerne kan nu videresælge spamløsningen uden at skulle installere noget som helst. De køber sig i stedet ind i SPAMfighters serverpakke, med dertilhørende software

»De får det hele med eget logo og det hele. I princippet kan enhver blive hosted spamfiltre-videresælgere. Det forventer vi os en hel del af,« lyder det fra Martin Thorborg.

Ved messen i Hannover lancerer SPAMfighter også en hardbox-udgave af deres Outlook og Outlook Express version på tysk. Derudover har man allerede hyret tysk personale, samt oversat alt materiale til tysk.

»Vi anser Tyskland som det vigtigste marked. Danmark er også væsentligt, men vi vil hellere være konge af Tyskland,« siger Martin Thorborg.

SPAMfighter har indtil videre 30.000 brugere i Tyskland.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job