Dell-batterier får flyveforbud

Passagerer hos det australske flyselskab Qantas får ikke lov at tage en Dell-bærbar med brandfarligt batteri med om bord, medmindre batteriet tages ud. Dermed kan computeren kun bruges på de dyreste klasser, hvor der er strømstik.

Det kan blive en dyr fornøjelse at tage sin bærbare Dell-computer med ombord på fly tilhørende australske Qantas.

Hvis computeren er blandt de 4,1 millioner Dell-pc'er, hvis batteri er tilbagekaldt på grund af brandfare, må man kun bruge den hvis batteriet er taget ud eller fysisk sat ud af kraft v.h.a. klisterbånd på elektroderne.

Kun ved at booke en plads på 1. klasse eller business class kan den rejsende få mulighed for at bruge sin computer. På de dyre rækker er der nemlig ofte strømstik til pc'er, oplyser Qantas i en meddelelse på sin hjemmeside.

Qantas er tilsyneladende et af meget få flyselskaber, der har reageret på nyheden i juli måned om at en lang række batterier i Dell-pc'er kan selvantænde og eksplodere.

Hos SAS oplyser informationstjenesten således, at man ikke har kendskab til særlige regler i forbindelse med Dell-pc'er. Det har dog ikke været muligt at få en udtømmende forklaring, idet informationsafdelingen henviser til selskabets koncernkommunikationsdirektør, der ikke er at træffe.

I Australien er forholdene anderledes. Her fortæller rejsende til avisen Sydney Morning Herald, at Qantas-personalet i visse lufthavne tager Dell-begrænsningen særligt seriøs.

»Jeg blev standset i sikkerhedskontrollen og fik at vide, at jeg ikke under nogen omstændigheder kunne tage en Dell-bærbar med ombord. Jeg fortalte, at min computer ikke var blandt dem, hvis batteri var tilbagekaldt, men fik at vide, at alle Dell-batterier skulle demonteres ifølge en aftale mellem Dell og Qantas,«fortæller Mitch Denny, der er teknologikonsulent, til avisen.

En Qantas-talsmand siger til Sydney Morning Herald, at man siden indførelsen af Dell-begrænsningen har slækket på sikkerhedsproceduren, så man nu blot skal gøre kabinepersonalet opmærksom på situationen, hvis ens Dell-pc har et risikabelt batteri.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S