Scribona får nordisk aftale med Logitech - men uden Danmark

Sidste år blev Scribona Danmark fyret som Logitech-distributør. Nu har Scribonas svenske moderselskab tegnet en nordisk aftale med muse-giganten - men den bliver uden dansk deltagelse.

Scribona har udvider sit satsning på konsumentmarkedet med tilbehør fra Logitech og DVD-produkter fra Lite-On, fortæller selskabet i en pressemeddelelse. For Logitechs vedkommende indeholder nyheden dog en del begrænsninger. Scribona Finland har haft Logitech hele tiden, så nyheden gælder kun for distributørens afdelinger i Sverige og Norge. På det danske marked er Logitech nemlig ikke med på spøgen.

»Vi har desværre ikke kunne få den danske Logitech-afdeling med, men vi forhandler stadig med dem,« fortæller Håkan Ringstrøm, der er category manager i Scribona AB.

Scribona Danmark var blandt Logitechs danske distributører ind til sommeren 2005. Så valgte Logitech at skifte partneren ud med en yngre og mere attraktiv distributør, nemlig Actebis, og det er dette partnerskab, Logitech holder fast i dag.

Ud over Actebis benytter Logitech sig af Ingram Micro, Tech Data, GS Scandinavia og Boston som danske distributører.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S