IT-forhandlere har landets laveste moral

Enkeltmandsfirmaer inden for IT-branchen har lavere moral end brugtvognsforhandlere, hvis man vurderer ud fra Forbrugerstyrelsens liste over firmaer, der ignorerer deres afgørelser.

Forbrugerstyrelsens liste med virksomheder, der ser stort på styrelsen afgørelser, er vokset til 66. Heraf er alene 14 af sagerne om salg af IT- og digitalt udstyr, mens brugtvognsforhandlerne ligger som nummer to med 12 sager. Det skriver Berlingske i dag.

»Fælles for de fleste af dem er, at det er små enmandsvirksomheder beskæftiget i brancher, som ikke kræver nogen autorisation, og hvor det er nemt at komme ind uden videre forudsætninger,« siger Abid Khan, jurist i Forbrugerstyrelsen.

Listen er lavet for at afskrække firmaerne, og de kommer på, hvis de ikke har efterlevet afgørelsen en måned efter. Mange skynder sig for ikke at komme på listen. men en stor del er stadig uden for forbrugerstyrelsens pædagogiske rækkevidde. Kun er 25 procent af de der kommer på listen har efterlevet afgørelserne efter et år.

Piratbrancherne: Antal sager
Salg af it og
digitalt udstyr: 14
Brugtbilforhandler: 12
Salg af tøj og sko: 11
Renseri og vask: 9
Bolig og indretning : 6
Blandet/resten : 13

Se her hvem af konkurrenterne, der er på den sorte liste: www.firmatjek.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S