Atea-spareplan uden fyringer

Forhandlergiganten skal spare et trecifret millionbeløb, men lader de ansatte være i fred.

Ateas koncernchef Claus Hougesen bebuder voldsomme besparelser i forbindelse med offentliggørelsens af koncernens seneste kvartalsregnskab, men lover samtidig at lade være med at fyre ansatte.

»Vi har et ekstremt omkostningsfokus,« sagde Hougesen, som siden nytår har haft besparelser på dagsordenen. Målet er at skære 110 millioner danske kroner i løbet af året. Han fortalte, at Atea vil benytte såkaldte »intelligente besparelser« og altså ikke fyringer.

»Vi er meget påpasselige med hvad vi bruger penge på. Vi har ingen tanker om nedskæringer i staben. I stedet må vi få alle med på at tænke, hvordan vi kan arbejde smartere og mere effektivt. »Det er crazy at sige, at 500 må gå. Gør vi det falder de ansattes motivation med et brag,« sagde Claus Hougesen ifølge dagensit.no ved fremlæggelsens af regnskabet.

Atea har i dag 4.500 ansatte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere