Næsten fordobling hos Magirus

En bevægelse fra ren UNIX til at være mere løsningsorienteret har båret frugt for den tyskeejede highend-distributør.

Omsætningen er steget fra 150 millioner i 2003/2004 til 235 millioner kroner i 2004/2005 for Magirus Nordic. Samtidig er resultat positivt med halvanden million kroner i overskud.
Direktør Ole Eklund peger på, at en stor del af væksten er hentet på salg af IBM Software.

Vi har flyttet os fra at være en ren UNIX produktforretning til at være en specialiseret løsningsorienteret distributør indenfor high-end server og storage,« siger Ole Eklund.

Magirus har også haft gang i ekspansionen. Således åbenede Magirus i efteråret 2004 et kontor i Sverige, og købte i foråret 2005 distributøren Exello.

Med købet af Exello påpeger direktør Ole Eklund, at Magirus lægger op til en yderligere fokusering på rådgivning af forhandlerne især i SMB-segmentet.

»Vi mander op indenfor træning og uddannelse af forhandlerkanalen og sætter kraftig fokus på at forstærke spidskompetencerne indenfor vores tre grundpiller. Server, server og storage,« siger Ole Eklund.

Ifølge direktør Ole Eklund skyldes den eksplosive vækst hos Magirus, at Magirus er blevet mere serverorienteret og har vokset meget på IBM Software.

Artiklen stammer fra den trykte udgave af CRN, som udkommer idag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere