Ny Dell-mobil på danske butikshylder

Efter næsten et halvt års forsinkelse er Dells nyeste mobiltelefon på vej til de danske butikker.

Artikel top billede

Dells modige bud på en smartphone, Streak, er nu efter lang tids venten på vej til de danske butikker.

Allerede for næsten et halvt år siden, i august, fortalte Dell til CRNs søstermedie ComON, at firmaet ledte efter et dansk teleselskab, som havde lyst til at sælge mobilen. Teleselskabernes butikker er vigtige for producenterne, eftersom de sælger billige mobiler med binding og sørger for eksponering af produktet. Det er ikke lykkedes at finde ud af, om Dell selv udskød en dansk lancering af Streak i Danmark, eller om ingen teleselskaber gad sælge den anderledes telefon.

Nu har Dell dog omsider indgået en aftale med distributøren 20:20 Mobile, der vil sælge mobilen til både fysiske og webbutikker, beretter Richard Hægermark, Dells ansvarlige for retail i Norden, til ComON. Distributøren leverer blandt andet til Telia-butikker.

"Vi valgte at vente med lanceringen, til vi kunne levere Streak med Android 2.2 og nordiske menuer," fortæller Richard Hægermark i et mailsvar til ComON.

Streak vil inden for kort tid være tilgængelig i butikkerne, siger han.

Anmeldere verden over har været i tvivl om, i hvilken kategori de skulle placere Dell Streak. Med en skærm på fem tommer, er den et hak større end eksempelvis Samsung Galaxy S med fire tommer og HTC's Desire HD, der har 4,3 tommer. Til gengæld er den mindre end en iPad, der har lidt over ni tommer. Til gengæld kan man altså ringe med Streak.

Wall Street Journals Walter S. Mossberg kalder Streak for en "tweener": For stor til at være en mobil, for lille til at være en tablet.

Andre anmeldere, eksempelvis Engadgets Richard Lai, har puttet mobilen i smartphone-bunken og ovenikøbet rost Dell for den store skærm. I anmeldelsen, der er fra lanceringen i juni sidste år, får Streak dog heftig kritik for at have Android version 1,6, men den er altså nu langt om længe opgraderet til den roste 2.2.

Du kan også læse vores søstermagasin Mobils anmeldelse fra oktober. De kunne ikke anbefale mobilen, men det var primært, fordi mobilen stadig i efteråret var på Android 1.6.

Læs anmeldelelse og se mobilens specifikationer hos Mobil.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension