HP går efter Lenovo-kunder

I kølvandet på IBM's salg til Lenovo aner HP muligheder for at hente kunder, som ikke vil følge med den kinesiske gigant. På en konference i går lagde kanalchef John Thompson op til hård konkurrence.

Allerede i december indledte John Thompson jagten på IBM/Lenovo-kunderne. I en mail til sine partnere opfordrede han til at udnytte den usikkerhed, som unægteligt måtte følge med overtagelsen. Dengang lovede han aggressiv markedsføring med initiativer, kampagner og værktøjer.

I går stod HP-bossen på en Ingram Micro konference i Atlanta og kunne fortælle, at HP planlægger ændringer, som vil varetage selskabets forpligtelser over for de små og mellemstore virksomheder. Det skriver det amerikanske CRN.

Ændringerne vil træde i kraft den 1. maj og blandt andet have indflydelse på HP's call center for direkte salg. Samme dato starter HP også sit forbedrede partnerprogram op, og begge tiltag er sat i søen for at give Lenovo-kunder et alternativ og gøre HP mere attraktiv.

I følge HP's egne undersøgelser er omkring halvdelen af Lenovo-kunderne åbne for et leverandør-skift efter IBM-salget. John Thompson tilføjede, at HP også har et program, der finansielt kan hjælpe kunderne gennem en flytning til HP.

I det humoristiske hjørne præsenterede han en såkaldt »IBM partner goody bag,« som blandt andet indeholdt en flaske »Øjeblikkelig Lenovo frasalg,« som skulle lindre maveonde, svimmelhed og 'tabte markedsandele'.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S