Gammel kone kappede Armeniens internetforbindelse

Nu risikerer den 75-årige kvinde fængsel i op til tre år.

Artikel top billede

En ældre kvinde fra Georgien risikerer en fængselsstraf på op til tre år, efter hun nedlagde et nabolands internet i timevis, skriver BBC.

Den 28. marts stod internetkunder i Armenien uden internet i flere timer, efter kabelforbindelser mellem Georgien og Armenien blev kappet. Nu siger en talsmand for den georgiske regering, at en 75-årige kvinde har indrømmet, at hun beskadigede et fiberoptisk kabel, mens hun var i gang med at stjæle kobber.

Kablerne, der er ejet af selskabet Georgian Railway Telecom, sørger for internetforbindelse i det østlige Georgien, Armenien og Aserbajdsjan.

Alle internetudbyderne i Armenien, ArmenTel, FiberNet Communication og GNC-Alfa, havde nedbrud om aftenen mandag i sidste uge. Nettet kom tilbage efter midnat.

Den 75-årige kvinde er ifølge talsmanden foreløbigt sat på fri fod igen grundet hendes fremskredne alder.

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job