Norske Opera flytter datacenter til Island

Det grønne datacenter Thor Data Center har fået norske Opera som deres første kunde. Fremover vil datacenteret for den mobile browser Opera Mini være på Island.

Artikel top billede

20 millioner brugere af Opera mini skal fremover forbi Island, når de browser.  Thor Data Center i Island har nemlig fået norske Opera som sin første store kunde.

Opera Mini bruger en noget anderledes teknologi end andre mobile browsere. Når man indtaster en webadresse bliver den pågældende side hentet og komprimeret på Operas servere, inden den bliver overført til mobilen.

Det skal gøre weboplevelsen hurtigere og billigere for dem, der skal betale for hver MB som overføres.

Men det stiller også samtidig store krav til serverne. Nu har Opera flyttet sit datacenter for Opera Mini til Island.

Thor Data Center markedsføres som et af verdens grønneste datacentre. Det bruger en kombination af naturlig køling i det kolde land og billig geotermisk energi fra undergrunden.

”Flytningen af datacenteret giver mening på flere måder. Miljøet vinder ved skiftet til grøn energi og køling. Samtidig er vores finansafdeling glad for de besparelser som vi kan få ved at placere vores servere tættere på de naturlige ressourcer som de er afhængige af,” siger Opera-medstifter Jon von Tetzchner.

Kombinationen af kulde over jorden og varme i undergrunden er en god forretning for Island, som blandt andet har tiltrukket flere af verdens helt store aluminiums-fabrikker med tilbud om billig strøm.

Der spekuleres også i muligheden for at anlægge store datacentre på indlandsisen i Grønland, hvor der måske venter et energiboom i de kommende år.

Læses lige nu

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job