Store it-investeringer i vente

Investeringslysten hos landets it-chefer er steget. Inden for det næste år forventer halvdelen at øge deres investeringer i it. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Ementor for Børsen.

For et år siden forventede 37 procent af landets it-chefer at øge deres investeringer i it, men i dag er tallet steget til 49 procent. Blandt de områder hvor investeringerne især ventes at øges, er inden for sagsstyring og workflow. Her regner 45 procent af de adspurgte med at skulle bruge penge i det kommende år mod kun 15 procent sidste år.

Også på sikkerhed regner it-cheferne på at bruge flere penge i det kommende år. 37 procent mod 24 procent sidste år. Divisionsdirektør hos Ementor, Søren Bolvig, forklarer til Børsen at optimismen synes at være vendt tilbage til it-branchen, på grund af forventninger om bedre konjukturer.

»Men jeg tror også, virksomhederne er blevet bedre til at koble it og forretning. De it-ansvarlige har i dag lettere ved at forklare ledelsen, hvordan it kan gavne forretningen. Og hvis du har en god businesscase, som også kan løfte forretningen, så er det altså bedre end bare at bede om en større maskine,« siger Søren Bolvig til Børsen.

Også den forestående kommunesammenlægning får en del af æren for at it-investeringslysten er stigende. Divisionsdirektøren hos Ementor forventer dog, at det først er til næste år hvor man for alvor vil mærke til det offentliges øgede it-investeringer.

Af de områder der er gået tilbage, og ikke vil blive investeret i så meget i det kommende år, er Knowledge Management (fra 34 procent til 17 procent), og e-handel (41 procent til 26 procent).

Børsen og Ementor har i slutningen af februar spurgt 230 it-ansvarlige i både offentlige og private virksomheder om deres it-investeringslyst i det kommende år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job