Eterra og HP har afsluttet forhandlinger om et udvidet og tættere partnerskab i hele Norden. Det sker, samtidig med at Eterra gennemgår alle sine leverandøraftaler. Eterra har i dag over 250 leverandører. Det antal skal reduceres væsentligt, og samtidig skal der etableres tre til fire hovedsamarbejdspartnere, oplyser virksomheden.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Om HP-aftalen siger administrerende direktør i Eterra ASA, nordmanden Steinar Sønsteby: »Tidligere har Compaq og HP været to af Eterras største partnere med relationer, som går mange år tilbage i tiden. Efter HP's overtagelse af Compaq, er HP Eterras største og vigtigste samarbejdspartner. Jeg er derfor tilfreds med, at vi nu har lagt grunden til at udvide vores partnerskab. Dette er vores første aftale af denne type i Norden, og Eterra bliver for HP en af de allervigtigste partnere i Europa.«
Det forventes, at aftalen fører til en betydelig forøgelse af indkøb fra Eterras side.
Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.