Trådløse PDAer et hit

Den trådløse 2. generations PDA er kommet og virksomhederne er vilde med den, specielt fordi den får de ansatte til at arbejde mere, siger forhandleren Smitcom. Tendensen bekræftes af analytiker.

Greve-forhandleren Smitcom, der har specialiseret sig i netværksløsninger og trådløs teknologi, har haft en succesoplevelse af helt uventet karakter.

"Vi gik ind i salg af special konfigurerede PDA'er med GPRS, W-Lan og mulighed for opkobling til egne systemer for et par måneder siden, og vi har oplevet en meget stor efterspørgsel," siger Michael Roed, der er direktør for Smitcom.

Erfaringen hos firmaet har vist, at det ikke alene er virksomheder med udkørende salgsstab og andre rejsende medarbejdere, der har fattet kærlighed til den håndholdte multitasker.

Også den lille virksomhed med 5-10 medarbejdere og folk i lederjobs generelt er meget glade for at kunne læse mails og koble sig trådløst op hvorsomhelst og nårsomhelst til firmaets server eller ERP-system.

"TDC opsætter også løbende flere acces-points for trådløs teknologi og det er helt sikkert med til at styrke interessen for de trådløse PDA'er," bemærker Roed.

Hos IT-analysefirmaet Canalys, der har indsamlet data om PDA-markedet, bekræftes tendensen.

Firmaets analytiker Rachel Lashford fra London oplyser til CRN, at interessen især samler sig om PDA'er bundlet med funktionaliteter som navigation og trådløse funktioner.

"Jeg har besøgt Danmark flere gange for nylig og har lagt mærke til den store interesse for PDA'er med især navigationsudstyr og det er mit indtryk, at der bestilles PDA'er hjem i store partier hos forhandlerne."

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job