Minister erkender manglende overblik

Justitsminister Lars Barfoed indrømmer i et svar om Getmore-sagen, at han ikke ved, hvor mange andre sager om økonomisk kriminalitet, der samler støv hos politiet.

Justitsministeriet ved ikke, hvor mange sager om økonomisk kriminalitet, der samler støv på hylderne i landets politikredse. Det fremgår af en række svar fra justitsminister Lars Barfoed til SFs skatteordfører Jesper Petersen.

SF-ordføreren har på baggrund af en række artikler i CRN om momssagen mod de tidligere ejere af Multimedia World og Getmore stillet ministeren en række spørgsmål – blandt andet om, hvor mange sager om økonomisk kriminalitet, der ikke bliver efterforsket på grund af mangel på mandskab hos politiet.

»Rigsadvokaturen er ikke i besiddelse af statistiske oplysninger fordelt på politikredse om antallet af sager om økonomisk kriminalitet, der for tiden ikke efterforskes,« skriver ministeren blandt andet i et af sine svar.

Svaret imponerer ikke SF-ordføreren, som mener, at Justitsministeriets mangel på overblik er tegn på, at regeringen ikke tager økonomisk kriminalitet tilstrækkeligt alvorligt.

»Der er sket en voldsom stigning i antallet af verserende sager, og ministeren indrømmer i sine svar, at det er den dårlige forberedelse af politireformen, som har ført til, at politiet ikke kan følge med. Ministeren siger selv, at der over de seneste år er sket en ophobning af sager på skatteområdet. Det betyder, at folk, der begår økonomisk kriminalitet, ikke bliver retsforfulgt,« siger Jesper Petersen til CRN.

Alene fra april i fjor og frem til nytår steg antallet at verserende sager med ti procent, så der nu ligger 1224 uafsluttede sager hos politiet. Til sammenligning blev der i 2009 kun rejst tiltale i 741 sager. Dog er det lykkedes for anklagemyndigheden at hæve antallet af rejste tiltaler med 20 procent siden 2007.

Ifølge Lars Barfoed har politiet og anklagemyndigheden siden 2007 opprioriteret indsatsen mod økonomisk kriminalitet. Men samtidig er den skærpede linie mod økonomisk kriminalitet først i 2009 blevet skrevet ind i de resultatkontrakter, som rigsadvokaten og de lokale politidirektører har indgået med Justsitsministeriet. Det undrer Jesper Petersen.

»Der er et klart misforhold mellem den plan, der er lagt tilbage i 2007, og at man så venter to år med at forpligte politiets chefer til at gøre en ekstra indsats,« siger han.

SF-ordføreren har også bedt ministeren redegøre for momssagen mod de to onlineforhandlere Multimedia World og Getmore. Redegørelsen er på grund af reglerne om tavshedspligt blevet stemplet som fortrolig.
 

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS