Tysk frygt for parallelimport på kopimarkedet

Tyskland sætter afgift på multifunktionsprintere. Tyske forhandlere frygter for parallelimport.

Fra nytår skal tyske forhandlere betale en statsafgift på multifunktionsprintere. Det får den europæiske brancheorganisation International Technology Channels Association, ITCA til at advare mod mulig parallelimport. Det skriver IT Europe i sit julinummer.
Den nye afgift vil, i følge ITCA, få forhandlere udenfor Tyskland til at sælge produkter billigt uden afgiften til tyske kunder.

»Et selskab i Tyskland kan købe en multifunktionsprinter fra en engelsk eller fransk webbutik. Det betyder, at den ikke behøver at betale afgiften og kan sælge varen 500 kroner billiger,« siger ITCA's tyske formand, Frank Garrelts.

Afgiften vil blandt andet påvirke tyske webbutikker som Notebooksbilliger.de, hvor talskvinde Sonja Rajsp er bekymret for ændringen. Hun udtaler til IT Europa, at den nye lov vil blive et problem for virksomheden, da priserne vil stige.

Hvis parallelimporten bliver omfattende, vil også producenter få et problem med deres prissætning. Hewlett-Packards europæiske program manager for ophavsret, Anton Senn udtaler, at afgifterne er problematiske. Han fortæller, at nationale afgifter gør det svært for et pan-europæisk it-selskab som Hewlett-Packard. Det er ikke bare den nye tyske afgift, men også alle de andre EU-landes forskellige afgifter, der udfordrer it-salgskanalen. Det stiller virksomheder i lande med høje afgifter konkurrencemæssigt dårligt og lægger op til grænsehandel.

Anton Senn anbefaler et ensartet europæisk afgiftssystem. En løsning som IT Europa dog anser for usandsynlig, da virksomheder i andre EU-lande, hvor afgifterne i forvejen er høje, vil protestere mod nye afgifter.

De nye regler vil træde i kraft januar 2008. I følge bladet vil en farveprinter herefter koste 576 kroner i afgift, mens en sort/hvid printer vil få lagt 287 kroner oveni prisen. Afgiften skal dække ophavsrettighedshavernes tab ved en ellers ulovlig kopiering. Desuden vil der være afgift på DVD-brændere og pc'er.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere