SDC DanDisc melder om storsalg i december

Den store vinder på Fondsbørsen i 2003, SDC DanDisc, melder om et »fremragende« salg i december måned, skriver RB-Børsen. Selv et dramatisk fald i salget af musik-cd'ere har ikke rystet den danske producent af cd'er, dvd'er og videobånd. I de sidste fire år er salget af musik-cd'er halveret i Danmark.

»Vi opererer jo i mange forskellige segmenter, og musik-cd'erne står kun for ca. 40 pct. af salget. Selvfølgelig er vi blevet lidt ramt af det faldende salg, men til gengæld er salget af pc-spil gået godt, og salget af dvd'er er eksploderet over det seneste år,« siger selskabets adm. direktør Jesper Boysen til RB-Børsen.

Men det øgede salg af dvd'er har samtidig medført et fald i salget af videobånd, og samlet set er der derfor tale om en stagnation på videomarkedet.

Efter tre år med massive millionunderskud har det danske firma formået at bringe de sorte tal tilbage i regnskabet, og efter de første ni måneder i 2003 kunne selskabet fremvise et overskud på 17,2 millioner kroner. Det blev belønnet med en kursstigning på 270 procent sidste år. For hele året ventes et overskud på 30 millioner kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S