Proshop/Elbodan åbner ny discount onlinebutik

Proshop-direktør Poul Thyregod vil med den nye onlinebutik happii.dk knække konkurrenterne på prisen. Med både køleskabe og fladskærme på hylderne bliver Happii.dk en mere vidtfavnende søsterbutik til proshop.dk.

Med Elbondans pengetank i ryggen lancerer Proshop nu onlinebutikken happii.dk, der går direkte i flæsket på Wupti.com. Onlinebutikken starter med 12.000 varenumre på hylderne og Poul Thyregod bebuder, at han vil underbyde alle på prisen.

»De første tilbud vil blive solgt til kostpris. Vi skal lægge et stort prispres på konkurrenterne,« siger Poul Thyregod til CRN.

Han mener det danske onlinemarked er præget af alt for mange useriøse forhandlere. Med happii.dk vil han ryge dem ud af markedet.

»Jeg vil ikke sætte navn på butikkerne. mrn der er alt for mange, der forveksler overskud med likviditet, og det er alt for nemt nye forhandlere at få kredit hos distributørerne,« bedyrer Poul Thyregod.

Han fastslår, at de 12.000 produkter i den nye webshop skal være markedets billigste, og hvis happii.dk ikke kan være billigst, så er forhandleren klar til at droppe varen.

»Det handler om godt købmandsskab. Vi har indkøbere siddende, der har fundet de produkter, hvor kunden får mest for prisen. Wupti påstår, at de er billigst, men vi bliver rent faktisk de billigste,« siger Poul Thyregod.

Happii.dk skal sælge fladskærme, mobiltelefoner, bærbare computere og digitale kameraer samt hårde hvidevare. Moderselskabet Elbodan ejer blandt andet punkt1, Expert og Lysmesteren. Der bliver dog ingen sammenfald mellem varerne i de fysiske butikker og happii.dks udvalg.

Elbodan arbejder i øjeblikket på, at få de sidste detaljer på plads på Happii.dk. Poul Tyregod oplyser, at den nye internetbutik går i luften i løbet af i dag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse