KORT NYT: : EET går ind i Belgien. McAfee vælger Autodesk-mand

EET etablerer kontor i belgiske Zavetem. Autodesks Georges Millet bliver europæiske vicepræsident for McAfees kanalorganistion.

EET: Den danske komponentdistributør EET Nordic har udvidet sit europæiske territorium og har lagt endnu et land under sig. It-Distri skriver, at distributøren nu har åbnet et kontor i den belgiske by Zavetem. Fra kontoret vil de belgiske EET-medarbejdere fremover dække både Belgien og det lille naboland Luxembourg. Når EET på et senere tidspunkt har fundet de rette person, vil distributøren åbne endnu et kontor som skal stå for de lokale aktiviteter med videoovervågningsproduktet Safevision.

McAfee: Antivirusproducenten McAfee har udpeget Georges Millet som europæisk kanaldirektør, hvor han vil få ansvaret for McAfee kanalstrategi og drift. Ifølge McAfee kommer Millet med en »omfattende erfaring med partnerskab og en forståelse for hvordan kanaler kan optimeres for at skabe værdi til begge parter samt til kunderne«. Georges Millet har 25-års erfaring fra it-branchen og har senest været ansat som EMEA-direktør for Autodesks kanal- og licenscompliance- afdeling. Han vil fremover være baseret hos McAfees kontorer i München.
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S