Det relativt nystartede sikkerhedsfirma Mtrust Solutions er udnævnt til officiel skandinavisk distributør af Outpost Personal Firewall Pro fra Agnitum Limited. Firewallen adskiller sig fra konkurrerende produkter ved at kunne blokere for pop-up'er, reklamer, spyware samt ved at kunne foretage indholdsfiltrering af internet og e-mail-indhold.
Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.
Yderligere findes der i produktet mulighed for opsætning af forskellige profiler med tilhørende rettigheder - for eksempel arbejde, hjemme eller lignende, oplyser distributøren. Outpost Personal Firewall Pro er både til virksomheder og private.
Outpost Personal Firewall Pro, der er af PC Pro i september blevet kåret som testvinder og tildelt 6 ud af 6 stjerner. Også de svenske magasiner PC Hemma og Råd&Rön har testet personlige firewalls og kåret Outpost ud som vinder. Mtrust oplyser, at man går efter kun et have »state-of.the-art«-produkter i sortimentet.
Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.