It- og telestyrelsen fjerner regulering af mobilpriserne

Konkurrencen på engrosmarkedet for mobilabonnementer og mobilopkald er nu så stor, at IT- og Telestyrelsen fjerner den regulering, som TDC og Sonofon er underlagt på grund af deres stærke position på markedet.

TDC og Sonofon har indtil nu været forpligtet til at åbne deres mobilnet for andre teleselskaber, som har haft adgang til at videresælge TDC's og Sonofons mobilprodukter, samt abonnementer, SMS og samtaler til telekunder i eget navn. Det har medvirket til at skabe markant konkurrence mellem mobilselskaberne, og reguleringen på dette område kan ifølge IT- og Telestyrelsen nu fjernes, uden at det går ud over konkurrencen.

Med afgørelserne ophæves også den forpligtelse, som TDC, Sonofon, TeliaSonera og Hi3G har på at give adgang til "national roaming." National roaming vil dog fortsat være mulig. Men betingelserne heri vil fremover være noget, som selskaberne selv skal forhandle på plads.

Bag afgørelserne ligger en undersøgelse af konkurrenceforholdene på engrosmarkedet for mobilaccess. Undersøgelsen er udført af IT- og Telestyrelsen, og udkast til afgørelser har været sendt i høring, så de involverede selskaber har haft mulighed for at gøre indsigelse.

IT- og Telestyrelsens afgørelser træder i kraft allerede den 1. september 2006, da IT- og Telestyrelsen og Konkurrencestyrelsen mener, at en overgangsperiode på seks måneder er nok til at give teleselskaberne mulighed for at forhandle nye aftaler om videresalg af mobilprodukter.

(Kilde: IT- og Telestyrelsen)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere