Eniro vil overtage nummeroplysningen fra TDC

TDC skal fortsat være garant for telefoni og internet til alle danskere, men administrationen af nummeroplysningen kan være på vej i hænderne på konkurrenterne hos Eniro.

Når du ringer 118, så har det indtil nu været TDC's personale, der har taget telefonen. Men det bliver det måske ikke i fremtiden.

IT- og Telestyrelsen har nemlig modtaget en interesse-erklæring fra Eniro, der gerne vil byde ind på opgaven. Derfor skal de to firmaer nu indsende regulære tilbud, så der kan findes en endelig leverandør inden næste forår.

Det er udbuddet om den såkaldte forsyningspligt, der er i gang. Indledningsvis har telestyrelsen efterspurgt interesseerklæringer fra andre selskaber end TDC.

TDC har nemlig varetaget pligten siden 1997. For at sikre at andre selskaber har mulighed for at byde ind på opgaven er udbuddet splittet op i fire mindre dele - fire såkaldte pakker.

IT- og Telestyrelsen oplyser i dag, at TDC fortsat skal have forsyningspligten på basale taletelefonitjenester, ISDN-tjenester og handicaptjenester (pakke 1) og faste kredsløb (pakke 2), da der ikke har været andre interesserede.

Pakke 3 dækker over en nummeroplysningstjeneste. Det er denne pakke, som Eniro håber at overtage. Administrerende direktør Henrik Dyring oplyser, at man ikke skal forvente banebrydende nyskabelser, hvis Eniro kommer bag roret.

»Jeg sidder med det billede, at nummeroplysningen fungerer fint i dag. Vi vil selvfølgelig komme med nogle produkttilføjelser. Vi driver jo også nummeroplysninger i Sverige, Norge og Finland og vil drage nytte af vores erfaringer derfra, men det bliver ikke en revolutionerende tjeneste, man ville komme til at se,« siger Henrik Dyring.

Ifølge telestyrelsen har der ikke været nogen interessetilkendegivelser vedrørende pakke 4 (radiobaserede maritime nød- og sikkerhedstjenester). Styrelsen vil nu selv udpege en aktør, der kan leve op til minimumskravene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S