Trådløst netværk med rækkevidde på 70 km

Selv om tendensen er trådløs, er der stadig bånd der binder os. Nemlig rækkevidden. Normale trådløse netværk efter 802.11 standarderne - også kaldet WiFi - har en maksimal rækkevidde på et par hundrede meter. Og det er af og til for lidt. Det mener i hvert fald Køge-virksomheden Danbit.

Den har barslet med en ny antenne, der forøger rækkevidden på de trådløse netværk helt op til 70 kilometer.

Den nye serie antenner, der er udendørs, indeholder bl.a. lodrette stavantenner med op til 9 dB forstærkning, vandrette Yagi-antenner med op til 14 dB forstærkning og forskellige størrelser paraboler med op til 24 dB forstærkning. De største typer paraboler er udført som gitter-paraboler for at sikre en nemmere montering, mindre følsomhed overfor vejrlig og et mere diskret udseende. Antennen er ifølge Danbit specielt udviklet til det danske klima.

I kombination med Danbits trådløse netværkskort, forstærkere, knudepunkter (Access Points), kabelmodemer og andre specialprodukter - der alle er designet med henblik på tilslutning til eksterne antenner - kan det lade sig gøre at opbygge komplekse trådløse netværk med den store rækkevidde.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS