Analytiker: Hold fokus i krisen

Fokus på løsninger er vejen frem, når krisen kradser, fastslår analytiker, der mener, at daglig kamp om ordrer har reduceret sælgere til produktpræsentatører i stedet for forretningsfolk.

De it-forhandlere, der holder fast i at koncentrere sig om kundernes behov har også de bedste muligheder for at komme helskindet gennem den økonomiske krise.

Sådan siger selvstændig erhvervsanalytiker Uffe Krogh i en kommentar til det fortsatte høje antal konkurser i it-branchen. Ifølge en analyse fra Experian ligger antallet af konkurser fortsat historisk højt og især it-branchen er hårdt ramt. Det overrasker ikke Uffe Krogh, som dog mener, at virksomhederne selv kan gøre meget for at afbøde krisen

»De virksomheder, der tjener penge i dag, er dem, der under finanskrisen har haft fokus på forretningen mere end på teknik,« siger Uffe Krogh, som samtidig anbefaler virksomhederne at satse på at løse kundernes problemer frem for at fokusere på teknik og produkter.

»It-virksomhedernes daglige kamp om ordren har lagt et pres fra både producenter og salgsledelsen hos forhandlere ud til salgsfolkene i forrest linje. Det har i alt for mange tilfælde ført til uddannelse af sælgerne til produktpræsentatører, i stedet for at være forretningsfolk med indlevelse i kundernes problemer. Det fører til fejlsalg, prispres og lav loyalitet,« mener Uffe Krogh.

»De it-virksomheder, der klarer sig bedst fokuserer på »hullet i væggen«, mens for mange forsøger, at sælge boremaskiner. Branchens redning er salgsuddannelse i problemløsning. Det skaber salg på kort og lang sigt,« siger Uffe Krogh.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S