Jensby sluger stor kopi-forhandler

JMI Invest har købt aktiemajoriteten i den familieejede kopi- og printforhandler Mathiesen A/S. Opkøbet baner vej for den ene brors exit af virksomheden.

It-investor Asger Jensby har i spidsen for JMI Invest atter været på shopping i it-landskabet. Denne gang har investoren overtaget aktiemajoriteten i familievirksomheden Mathiesen, der blandt andet forhandler kopimaskiner.

Den nuværende ejer og direktør for Mathiesen A/S, Søren Mathiesen, bliver fremover mindretalsaktionær, men beholder sin stilling som direktør i virksomheden. Opkøbet bliver samtidig et farvel til Peter Mathiesen, der ikke har været aktiv i selskabet siden 2001, og som nu er købt ud af virksomheden.

Dermed løser opkøbet et problem for de to Mathiesen-brødre.

»Det er svært at blive enige om en pris to brødre imellem,« fortæller Søren Mathiesen, som oplyser, at begge brødre er tilfredse med løsningen.

Derudover er han glad for opkøbet, da han mener, at konsolideringen i markedet gør det interessant at være en del af et stort selskab, som JMI Invest.

»Jeg glæder mig til at udnytte synergien, som opstår i relation til JMIs andre virksomheder, der er i vores sektor,« siger Søren Mathiesen.

Det er langt fra et nødlidende selskab, som Jensby overtager fra de to brødre Søren og Peter Mathiesen. Regnskabet fra 2007 viser et resultat før skat, på 5,8 millioner kroner - næsten en fordobling fra 2006-resultatet på 3 millioner kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S