Lean-on splitter forretningen op

Distributøren og kompetencehuset Lean-On vil sælge hele distributørforretningen fra. Det sker for at understrege loyaliteten overfor kanalen.

Lean-On ophører som distributionsvirksomhed. Virksomheden har i dag 11 partnere i det danske marked, men over de sidste fire år har virksomheden opbygget deres egen kompetenceafdeling.

»Nogle af partnerne ikke har kunnet lide vores direkte engagement med kunderne. Derfor har det været nødvendigt at skille distributionen ud, så vi får en ren kanal. Vi kan ikke leve med, at nogle af vores partnere fik den opfattelse, at vi havde indkig i deres kundeforhold, samtidig med at vi konkurrerede med dem gennem kompetenceafdelingen,« forklarer direktør Jakob Blønd-Sørensen.

Han fortsætter som direktør i Leon-On, mens distributør-afdelingen udskilles i et nyt selskab under navnet Centralized Distribution Globewide.

Lean-On ligger allerede i forhandlinger med en stor distributør, og Jakob Blønd-Sørensen forventer, at den endelige salgsaftale falder på plads inden årsskiftet.

»I fremtiden bliver vi en ren partnerforretning og vi kommer til at mødes ude i markedet på lige vilkår med alle andre,« fortæller direktøren.

Salget af distributøraktiviteterne har været en hård beslutning, men beslutningen blev taget efter at virksomheden mistede distributøraktiviteterne af Softricity, som blev solgt til Microsoft.

»Da Softricity blev solgt havde vi endnu ikke fået cashet ind på det danske marked. I løbet af ingen tid faldt vores indtjening fra 24 til to millioner kroner,« forklarer Jakob Blønd-Sørensen.

Oplevelserne med Softricity har været afgørende for beslutningen om at sælge. Ifølge direktøren er distributionsforretningen ganske lukrativ, men fremover vil han alene satse på partnerstatusen og med salget af distributionen, slår Lean-On fast, at virksomheden for enhver pris vil undgå at komme i konflikt med kanalen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere