Rekord Microsoftomsætning i Q2

83 milliarder kroner har Microsoft omsat for i andet kvartal af deres regnskabsår. Det er en stigning på over 30 procent i forhold til sidste år.

Softwaregiganten Microsoft har på verdensplan haft en omsætning på 83 milliarder kroner i det sidste kvartal og 153 milliarder inden for det sidste halve år. Stigningen i forhold til året før er for begge tal lige omkring 30 procent. Og det er blandt andet en god julehandel, der ifølge Microsoft har gjort en stor forskel.

»Omsætningen på over 83 milliarder i dette kvartal slår den tidligere rekord med 10 milliarder kroner. Indenfor første halvdel af vores regnskabsår har alle vores forretninger nået og slået vores forventninger,« siger Microsofts økonomidirektør Chris Liddell i en pressemeddelelse.

Det gode salg har i dén grad sat sine spor på bundlinjen. I forhold til sidste år er kvartalets resultat steget med hele 79 procent til 34,6 milliarder kroner. På halvårsbasis ser det også godt ud. Her er resultatsstigningen på 56 procent til 63 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemudvikler (frontend)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S