Den kreative salgschef

Ugens it-profil er salgsdirektør hos Philips. Lisbeth Sandager har arbejdet 10 år for producenten, men ville gerne udnytte sine kreative sider.

Lisbeth Sandager, salgsdirektør, Philips Consumer Electronics, er 40 år og bor sammen med Paolo i Sørup ved Fredensborg. Sammen har de to børn, Christopher på tre og Alexander på et år.

Hvad holder du mest og mindst af ved it-branchen?
Jeg arbejder primært med Radio/TV branche, når det er sagt, oplever IT branchen og Radio/TV branchen en sammensmeltning på flere punkter. Dette gør at produkterne og branchen er under konstant udvikling, hvilket er spændende og udfordrende.
Tendensen med øget fokus på pris frem for kvalitet og funktioner er kedelig for branchen.

Hvad er du mest stolt af i din karriere?
At det er lykkedes mig at finde en virksomhed, hvor jeg glæder mig til at komme på arbejde, og hvor jeg er blevet "spottet" til at varetage et meget interessante job.

Kan du fremhæve en enkelt person, der har betydet meget for dig?
Mine forældre der har lært mig at være ærlig og kæmpe for det som jeg tror på. En tidligere Philips chef i Consumer Electronics, Søren Holmbom, som var god til at udfordre mig og dermed var medvirkende til at skabe min "forretningsstil". Lene Espersen har også været lidt af en rollemodel, idet hun (som jeg) "startede familie" på et betydningsfuldt tidspunkt i karrieren.

Hvis du kunne gå tilbage i tiden og ændre hele din karriere - hvor ville du så være i dag?
Jeg er glad for den vej jeg har valgt, og fortryder bestemt ikke mit karrierevalg. Jeg har dog altid interesseret mig meget for psykologi, og kunne godt se mig selv som psykolog/"livs-coach".

Hvis du var økonomisk uafhængig og kunne vælge frit - hvilket job ville du så have?
Jeg kunne godt forestille mig at arbejde for en humanitær organisation som UNICEF eller Red Barnet. Det må være yderst tilfredsstillende at kunne medvirke til at gøre verden en lille smule bedre. Jeg kunne også godt tænke mig at udforske nogle af mine kreative sider og bl.a. teste mine evner med en pensel, dvs. kunstmaler. Jeg maler lidt i fritiden og holder meget af at se farver og former udvikle sig på lærredet. Et liv som globetrotter kunne også være attraktivt. Det ville være skønt at kunne rejse rundt og opleve verden sammen med mine børn og partner.

Hvorfor?
Verden har så mange spændende ting at byde på: smuk natur, kultur, mad osv. som jeg gerne ville have tid til at udforske.

Hvad er den største trussel mod din del af branchen?
At branchen til tider fokuserer så meget på prisen, at forbrugeren ikke altid rådes til at købe det produkt, som bedst dækker behovet. Der har vi som leverandører et stort ansvar med hensyn til træning af forhandlere og egne medarbejdere, så vi bedst muligt kan afdække forbrugernes behov.
Pris-erosionen, kan være med til at underminere indtjeningsgrundlaget i branchen. Men det kan vi forhåbentlig "udvikle os ud af" via spændende nye produktinitiativer, som kan trække priserne i den anden retning.

Hvordan takler du arbejdspres?
Jeg kan godt lide en hektisk hverdag, holder af at have travlt. Jeg er god til at prioritere mine arbejdsopgaver, og forsøger at skære "unødvendige" ting ned til et minimum.

Hvordan kobler du af?
Primært sammen med min familie og mine to børn, som er knaldgode til at adsprede mig.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S