Falconholm-imperiet i krise

Rennie Petersens software- og distributionsselskaber skal igennem en større omstrukturering efter at koncernen kom ud med et samlet tab på syv millioner kroner.

For en måned siden var Swan Distribution tæt på at fusionere med Norsoft og dermed skabe en ny gigant indenfor distribution af software. Fusionen endte med at falde til jorden, men det betyder ikke, at alt fortsat vil være ved det gamle i Rennie Petersens Falconholm International - selskabet, der ejer og driver Swan Distribution i de tre nordiske lande.

»Vi er i gang med en omstrukturering af selskabet. Det er klart, at man må reagere, når man har et underskud af denne størrelse,« siger Susanne King, der er koncerndirektør i Falconholm International.

Selskabet fik et driftstab på knapt 12 millioner kroner og et tab efter skat på syv millioner kroner i 2004. det skal ses mod et tab på 1,0 million i 2003. Omsætningen voksede marginalt fra 155 til 159 millioner kroner.

Koncernregnskabet viser ikke resultater for de enkelte selskaber, men ifølge Susanne King skal man finde de største underskud hos svenske Swan Distribution AB og i det danske udviklingshus Merlinia. Sidstnævnte tabte 3,4 millioner kroner i 2004 sammenlignet med et minus på 2,2 millioner i 2003. Hos Swan Distribution Danmark blev tabet kun på 271.000 kroner, hvilket ifølge direktøren for dette selskab, Dennis Wøldike, primært skyldes tab på enkelte kunder.

Susanne King ønsker ikke på nuværende tidspunkt at komme ind på, hvordan omstruktureringen vil påvirke selskabets fremtid, men henviser til eneejeren af Falconholm-koncernen Rennie Petersen. Denne var dog ikke at træffe ved redaktionens slutning.

De dårlige resultater i det svenske selskab førte i januar til fyringen af den hidtidige direktør for Swan Distribution Gruppen, Henrik Christensen. Dennis Wøldike overtog sammen med Morten A. Rasmussen ledelsen af Gruppen og de nordiske selskaber.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere