Venstre kræver undersøgelsesgebyr frem i lyset

It-forhandlere skal oplyse gebyr for indlevering af varer til reparation, siger Venstres medlem af erhvervsudvalget, Anne-Mette Winther Christiansen. Hun kræver en lovændring, så forhandlerne skal fortælle om gebyret allerede ved købet.

En lang række it-og elektronikforhandlere kræver et undersøgelsesgebyr, når kunderne leverer en vare til reparation. Gebyret er fuldt lovligt og kan være på over 400 kroner for en halv værkstedstime. I Ekstra Bladet i dag kræver Anne-Mette Winther Christiansen, der er Venstres medlem af Folketingets Erhvervsudvalg, at forhandlerne er mere tydlig, når de sælger en vare.

»Undersøgelsesgebyret er jo en ren pengemaskine for elektronikbranchen. Hvis forretningerne skal kunne opkræve disse gebyrer, skal de som minimum fremgå meget tydeligt, allerede når forbrugerne køber deres varer. Det skal simpelthen stå beskrevet sammen med reklamationsretten, siger Anne-Mette Winther Christiansen til Ekstra Bladet.

Hun vil ifølge avisen nu bede erhvervsminister Bendt Bendtsen fremlægge et lovforslag, så kunderne kan få klarhed over gebyrerne.

Undersøgelsesgebyret er ifølge Ekstra Bladet udbredt overalt hos danske elektronikforhandlere og er fuldt lovligt, så længe kunden får det oplyst inden varen undersøges. En hurtig gennemgang, som CRN har lavet, viser, at online-it-forhandlere som Computersalg, Getmore, Midt-Data og Proshop alle opkræver et gebyr hos kunden, hvis en undersøgelse på et værksted ikke kan finde en påstået fejl.

Onlineforhandleren Komplett kræver i modsætning til de øvrige butikker ikke gebyr for at undersøge en vare. Marketingkoordinator Vakis Rigas fra Komplett forklarer, at beslutningen om at gøre det gratis er almindelig service over for kunderne.

»De andre forhandlere tager vel gebyret, fordi der er mange reparationssager, hvor der ikke er noget i vejen med varen,« forklarer Vakis Rigas, Komplett.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos