Udfordring til CBC-kæden

Et nyt netværk af små dataforhandlere er under optræk som et modspil til CBC-kæden. Netværket skal være åbent for alle og præget af fri intern konkurrence.

Et afslag fra CBC-kæden har fået Brian Larsen, der er indehaver af Data-Larsen i Sakskøbing, til at tage initiativ til en ny kæde, som skal være et modspil til CBC-kæden. Et nyt netværk af små dataforhandlere er under optræk som et modspil til CBC-kæden. Netværket skal være åbent for alle og præget af fri intern konkurrence.

»Det irriterede mig grænseløst at blive afvist. Specielt fordi det var en konkurrent, der udelukkede mig,« siger Brian Larsen.

Han fortæller, at det var på grund af Brdr. Kuszon i Nykøbing Falster, at han ikke kunne komme med. Brian Larsen mener ikke, at CBC ønsker konkurrence mellem deres forhandlere, og det forhold er han fortørnet over:

»Er du selvstændig, må du også kunne tåle konkurrence. Alle bør have ret til at handle i hele Danmark,« siger han.

Initiativet er nyt for direktør i CBC, Peder Hvejsel. Han ønsker ikke at kommentere den nye kæde, men mener ikke, der er noget galt med CBC's politik.

»Vi har en geografisk beskyttelse i vores kæde, og vi er ikke forpligtet til at optage medlemmer. Vi forhindrer ingen i at drive deres forretning,« siger Peder Hvejsel.

Brian Larsen har allerede haft kontakt til fem-seks firmaer, som er interesserede.

Læs mere i det trykte CRN, der udkommer i dag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere