Ny FOIF-mand vil af med dårlige online-butikker

Nyvalgt i Foreningen af Online IT-forhandlere vil have bedre service i netbutikker

Foreningen af Online IT-Forhandlere har mandag valgt en ny bestyrelse. En af de nye bestyrelsesmedlemmer er Mikkel Aagaard, der er direktør i Dansk Data Salg i Aalborg. Han vil luge ud i onlinebutikkerne med ringe behandling af kunderne.

»Jeg har klare meninger om, at vi må stå sammen mod de useriøse onlinebutikker og højne serviceniveauet. Det går ud over os alle, når nogen butikker giver en dårlig service,« siger Mikkel Aagaard.

Eskild Jensen, økonomichef i SHG blev genvalgt som formand. Carsten Schmidt fra DCS og Kim Rand fra Computersalg blev også genvalgt til bestyrelsen.

Nyt ansigt er foruden Mikkel Aagaard også Hans Søderberg fra Shopitonline/Itonline i Herlev.

Den genvalgte formand Eskild Jensen fortæller, at FOIF i løbet af året har brugt kræfterne på at få sagkyndige ind i Forbrugerklagsnævnets pulje af it-kyndige. De har desuden arbejdet på at forbedre indsatsen hos medarbejderne, når kunderne klager. I løbet af sommeren vil FOIF derfor lave et juridisk kursus for de ansatte i medlemsbutikkerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere