Ny FOIF-mand vil af med dårlige online-butikker

Nyvalgt i Foreningen af Online IT-forhandlere vil have bedre service i netbutikker

Foreningen af Online IT-Forhandlere har mandag valgt en ny bestyrelse. En af de nye bestyrelsesmedlemmer er Mikkel Aagaard, der er direktør i Dansk Data Salg i Aalborg. Han vil luge ud i onlinebutikkerne med ringe behandling af kunderne.

»Jeg har klare meninger om, at vi må stå sammen mod de useriøse onlinebutikker og højne serviceniveauet. Det går ud over os alle, når nogen butikker giver en dårlig service,« siger Mikkel Aagaard.

Eskild Jensen, økonomichef i SHG blev genvalgt som formand. Carsten Schmidt fra DCS og Kim Rand fra Computersalg blev også genvalgt til bestyrelsen.

Nyt ansigt er foruden Mikkel Aagaard også Hans Søderberg fra Shopitonline/Itonline i Herlev.

Den genvalgte formand Eskild Jensen fortæller, at FOIF i løbet af året har brugt kræfterne på at få sagkyndige ind i Forbrugerklagsnævnets pulje af it-kyndige. De har desuden arbejdet på at forbedre indsatsen hos medarbejderne, når kunderne klager. I løbet af sommeren vil FOIF derfor lave et juridisk kursus for de ansatte i medlemsbutikkerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect