Mål: 3000 procent vækst på 2½ år

Capgemini firmaet Sogeti har en forventning om at gå fra tre til 100 medarbejdere på 2½ år inden for test. Administrerende direktør Holger Bonde er ansat som manden, der skal føre planen ud i livet.

Sogeti, der er et 100 procent ejet datterselskab af Capgemini, har ansat Holger Bonde som administrerende direktør. Firmaet, der opererer inden for test af sofware har en meget klar vækststrategi. I løbet af 2½ år skal virksomheden gå fra de nuværende tre ansatte til 100.

»Efterspørgslen i markedet er der. Vi har en baggrund i andre lande i verden, der gør, at vi kan komme til at stå rigtig stærk på det danske marked for tests,« siger Holger Bonde, der kommer fra et job i Capgeminis ledelsessgruppe, hvor han blandt andet havde ansvaret for firmaets off-shore virksomhed i Indien.

De første 20 medarbejdere er ansat pr. 1. januar. Det er folk fra Capgemini, der følger med over for at skabe en basis for den nye virksomhed. Selv om den nye direktør ikke vil afvise, at det kan komme på tale med småopkøb, så vil det fremover være nyansættelser af medarbejdere direkte i Sogeti.

»Der er to store udfordringer for mig. Den ene er at opbygge et kendskab i markedet til Sogeti. Den anden er rekrutteringen,« siger den nye chef.

Han erkender, at det bliver svært at finde så mange nye personer, der vil arbejde inden for test, men regner med at der rundt om i markedet vil være folk, der har lyst til at arbejde inden for området.

Sogetis fokus vil være virksomheder, der har meget store og komplekse systemer. Holger Bonde regner med, at det i høj grad vil være virksomheder inden for tele- og finanssektoren, der vil blive firmaets kernekunder.

Sogeti er etableret i 11 lande og har i alt 17.000 medarbejdere.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS