Apple på vej med forhandlernet til SKI

Modsat de andre vindere af SKI's rammekontrakt havde Apple ikke fra start af tilkendegivet om der skulle benyttes forhandlere eller ej. Apple oplyser nu, at der både skal sælges direkte og indirekte over SKI-aftalen

I sidste måned kom Mac'en med på SKI's spiseseddel over computere og tilbehør, som de offentlige kunder kan købe til rabatpris.

Det skete med afslutningen af udbudsrunden over SKI's rammekontrakt for computere og tilbehør i december 2004. Her var Apple den ene af fem vindende pc-leverandører.

Direktør Kenneth Nielsen hos Apple Danmark oplyste dengang til CRN, at Apple vil benytte en kombination af direkte og indirekte salg over kontrakten

Men SKI kunne ikke bekræfte over for CRN, at Apple havde anmeldt et forhandlernet til SKI - på linie med de andre leverandører. Apple havde ganske enkelt ikke anmeldt at ville benytte forhandlere, lød det fra SKI.

Kenneth Nielsen holder dog fast i, at Apple har tænkt sig at anvende forhandlere, men vil også sælge direkte.
"Vi vil benytte et mix. Det kommer an på setup'et," lyder det hemmelighedsfuldt fra Apples direktør.

Han vil ikke uddybe, hvad planerne er eller oplyse, hvem af Apples forhandlere, der får lov at være med til at levere computere og tilbehør til det offentlige over SKI-rammaaftalen.

IT-forhandleren Caslons salgsdirektør Finn Damgaard afslører dog, at Caslon skal være én af forhandlerne af Apple-produkter over SKI.
"Ja vi har skrevet under på en aftale med Apple om det og vi skal faktisk til møde på tirsdag og høre næmere om sagen," siger Finn Damgaard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere