Bluecom indgår aftale om notebook-tilbehør

Bluecom Danmark har indgået en distributionsaftale med det amerikanske firma Mobility Electronics, som fremstiller tilbehør til notebooks og PDA'er, oplyser distributøren.

Mobility Electronics udvikler og producerer det tilbehør, som løser de praktiske problemer, man støder på, når drømmen om »mobile computing« skal realiseres, berettes det.

Mobility har netop lanceret en universal oplader til både pc og mobiltelefon, som virker til lands, til vands og i luften, samt en adapter, som gør det muligt at afvikle Powerpoint-præsentationer på storskærm via en Palm PDA.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere